Jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą? jak wiązać żeglarskie węzły i jak pływać na łodzi klasy Optimist lub desce windsurfingowej? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy bezpłatnych zajęć programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing, który realizowany będzie w 10 ośrodkach w Polsce, w tym w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Patronami projektu ponownie zostali reprezentanci kadry narodowej Energa Sailing Team Poland, w tym Piotr Myszka i Małgorzata Białecka, świeżo upieczeni mistrzowie świata w klasie RS:X.
126 godzin w ciągu 42 tygodni od marca do października spędzi na zajęciach w ramach programu Energa Sailing każdy z młodych adeptów żeglarstwa, ucząc się podstaw tego sportu. W Trójmieście szkoleniem objętych zostanie 200 dzieci w dwóch grupach wiekowych: 7 – 9 i 9 – 11 lat. Ci pierwsi uczyć się będą pływania na łodziach klasy Optimist w ośrodku w Gdyni (100 uczestników) a ich starsze koleżanki i koledzy na deskach windsurfingowych w Gdańsku i Sopocie (50 osób w każdym z ośrodków). Zajęcia prowadzone będą przez pięć dni w tygodniu, co oznacza, że Energa Sailing to łącznie 630 godzin nauki żeglowania.
W pierwszym etapie, trwającym do końca kwietnia uczestnicy będą poznawać teoretyczne podstawy żeglarstwa i brać udział w zajęciach ogólnorozwojowych. Natomiast od maja do października będą przekuwać teorię w praktykę podczas treningów na wodzie.
Swój wkład w żeglarską edukację najmłodszych będą mieli ci najlepsi – zawodnicy kadry narodowej Energa Sailing Team Poland. W Gdańsku patronem programu jest Piotr Myszka, w Sopocie Paweł Tarnowski a w Gdyni Przemysław Miarczyński. Małgorzata Białecka, zawodniczka sopockiego SKŻ i świeżo upieczona mistrzyni świata w klasie RS:X została patronką programu w Warszawie.
Cieszymy się, że możemy być przykładem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z żeglarstwem – mówi Piotr Myszka, tegoroczny mistrz świata w klasie RS:X. Windsurfing w Polsce jest bardzo silną dyscypliną, co pokazały choćby ubiegłotygodniowe mistrzostwa świata w Izraelu. Dlatego warto rozwijać tę dyscyplinę i inwestować w edukację żeglarską. Dzięki takiemu programowi jakim jest Energa Sailing wielu młodych ludzi ma szansę połknąć sportowego bakcyla i przeżyć naprawdę świetną przygodę – dodaje.
Żeglarstwo to nie tylko sport ale również niesamowita szkoła charakteru. Uczy wytrwałości, konsekwencji i ciężkiej pracy. Wszystko to procentuje nie tylko w sporcie ale i codziennym życiu. To ważne aby zaszczepiać te wartości już u dzieci – ocenia Przemysław Miarczyński, brązowy medalista olimpijski z Londynu. Dzięki Energa Sailing można połączyć przyjemne z pożytecznym i ciekawie spędzić wolny czas, niezależnie czy ktoś zamierza kontynuować sportową karierę czy nie – dodaje.
W Gdańsku zajęcia z żeglarską młodzieżą będą prowadzone na przystani gdańskiego MOSiR. Podczas przerwy wakacyjnej najlepsi i najbardziej zaangażowani uczestnicy szkolenia wezmą udział w letnich półkoloniach żeglarskich, które odbędą się w Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego w Górkach Zachodnich.
Za organizację zajęć odpowiadają regionalni koordynatorzy programu Energa Sailing. Udzielają oni zainteresowanym wszelkich informacji na temat zajęć, warunków uczestnictwa i wszelkich spraw związanych z udziałem w programie. Dane kontaktowe koordynatorów znajdują się na stronie www.edu.energasailing.pl
Dotychczas w trzech edycjach programu kompleksowej edukacji żeglarskiej wzięło udział ponad 3000 dzieci. a 9000 uczestniczyło w specjalnie zorganizowanych lekcjach żeglarskich, które jesienią każdego roku odbywają się w szkołach podstawowych w całym kraju. Dodatkowe spotkania warsztatowe z zakresu podstaw żeglarstwa, bezpieczeństwa na wodzie i zdrowego tylu życia zostały przeprowadzone zostały w listopadzie ubiegłego roku w 90 szkołach w całym kraju.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://ww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/200-dzieci-z-trojmiasta-rozpoczyna-zeglarska-przygode-dzieki-energa-sailing